Wielkie derby Podkarpacia. Gladiatorzy kontra Czeczeńcy!

28 września 2022
Tagi: , , ,

Do atrakcyjności i wagi tego spotkania nikogo przekonywać nie trzeba. Mimo, że będzie to jeden z wielu meczów #LigiCentralnej w tym sezonie, nie będzie jednak „zwykłym” pojedynkiem. Po wielu latach dojdzie do wielkich derbów Podkarpacia na poziomie mistrzowskim. Do hali Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji na bój z naszymi Gladiatorami przybędzie Handball Stal Mielec. Zapowiada się arcyciekawy spektakl i mamy wielką nadzieję, że hala przy ul. Mickiewicza wypełni się do ostatniego miejsca!

Co do jednego nie ma żadnych wątpliwości:

Stal Mielec to najbardziej rozpoznawalna marka z Podkarpacia w polskim handballu, więc niedorzecznością byłoby nie przedstawić w kilku zdaniach historii mielczan. Sekcja piłki ręcznej powstała w 1952 r. jako jedna z sekcji FKS Stal Mielec. Obecnie, zespół występujący w Lidze Centralnej, funkcjonuje w strukturach spółki akcyjnej Handball Stal Mielec S.A. Ich największe sukcesy to wicemistrzostwo Polski w 1975 r., 3. miejsce w Mistrzostwach Polski w 2012 r. oraz zdobycie Pucharu Polski w 1971 r. Jak to zwykle bywa, były wzloty i upadki. Wędrowanie między różnymi szczeblami rozgrywek. Mielczanie na dobre zadomowili się w elicie polskiej męskiej piłki ręcznej w sezonie 2010/2011. Sezon wcześniej z znakomitym stylu (z kompletem 22 zwycięstw w sezonie!) awansowali pod wodzą legendarnego Ryszarda Skutnika do ekstraklasy. W ich barwach występowali wówczas zawodnicy, którzy potem reprezentowali… nasz klub, by wymienić: Filipa Jarosza, Damiana Krzysztofika, Dariusza Kubisztala, Marcina Basiaka czy Damiana Misiewicza. To właśnie w tamtym sezonie narodził się ich pseudonim –„Czeczeńcy”. To właśnie wówczas dokonali niemal niemożliwego i zajęli 4️⃣. miejsce w lidze, ocierając się o brązowy medal. Ten zdobyli sezon później, w kampanii 2011/2012. Stal po 37 latach znowu wywalczyła medal MP, dystansując w tabeli MMTS Kwidzyn.

W sezonie 2020/2021 zajęli w PGNiG Superlidze ostatnie miejsce, przegrywają decydujący mecz z Pogonią Szczecin 33:34 (17:14) i sportowo zostali zdegradowani do I ligi. Udało się jednak uzyskać tzw. dziką kartę i mielczanie w sezonie 2021 – 2022 ponownie zagrali na salonach polskiego handballa. Ale znowu się nie udało. Ostatni mecz rozgrywali w Tarnowie, gdzie musieli wygrać za trzy punkty, aby pozostać w elicie. Przegrali 20:24 (8:10) i tym razem nic już ich nie uratowało przed spadkiem. W sezonie 2022 – 2023 przyszło im występować w Lidze Centralnej.
Ze względu na różne losy obu zespołów, meczów na poziomie walki o ligowe punkty między naszym zespołem a mielczanami nie było zbyt wiele. Stal w sezonie 2000/2001 awansowała do II ligi po zwycięstwach w barażach z UKS „Elektronik” Przemyśl i Zdrojem Busko. Oba zespoły po raz ostatni zmierzyły się ze sobą na poziomie mistrzowskim w sezonie 2012/2013 w Superlidze. Nasi Gladiatorzy, jako beniaminek, dwukrotnie musieli uznać wyższość mielczan. U siebie przegraliśmy po zaciętym spotkaniu 29:32, na wyjeździe natomiast Stal była zdecydowanie lepsza, zwyciężając 34:25. A po raz ostatni w meczu o stawkę, oba zespoły spotkały się kilka tygodni temu w Przeworsku, w ramach turnieju o wojewódzki Puchar Polski. Mecz zakończył się remisem 35:35, a w serii rzutów karnych lepsi byli mielczanie, wygrywając 3:1.
Zazwyczaj bywa, że po spadkach do niższych klas rozgrywkowych w zespołach dochodzi do kadrowych rewolucji. I to w tym negatywnym rozumieniu. W Mielcu przed obecnym sezonem w zespole wcale do tego nie doszło. Można wręcz zaryzykować tezę, że obecny zestaw personalny jest mocniejszy od tego, który występował W PGNiG. Sztab szkoleniowy tworzą znani byli piłkarze ręczni. Pierwszym trenerem jest były reprezentant Polski Rafał Gliński, jego asystentem – Marcin Basiak. Trudno powiedzieć, kto jest teraz liderem tej ekipy, bo ta jest bardzo wyrównana i dobrze zbilansowana. W dwóch do tej pory rozegranych spotkaniach trwającego sezonu Handball Stal dwukrotnie grała u siebie i dwa razy wygrała. Przyznać jednak trzeba, że łatwo nie było. Na inaugurację dopiero w serii rzutów karnych zmogli beniaminka Olimpię Piekary Śląskie, wygrywając 5:3. W regulaminowym czasie był remis 27:27 (15:12), w drugim pojedynku wygrali z drugim beniaminkiem – Anilaną Łódź 31:22, ale do przerwy sensacyjnie przegrywali 10:13.
To wszystko może wskazywać, że nasi Gladiatorzy jeszcze przed meczem stoją na straconej pozycji. O nie, nie! Absolutnie i zdecydowanie musimy stwierdzić, że to bzdura!
W naszym zespole, po porażce w Legionowie (32:25), panują bardzo bojowe nastroje, a zawodników nie trzeba dodatkowo przed taką potyczką mobilizować. Wreszcie wystąpimy w pełnym składzie, bo do gry wraca Tomasz Biernat.
Zapowiada się naprawdę wielkie spotkanie i mamy nadzieję, że nasi Gladiatorzy spełnią marzenia i oczekiwania Kibiców. A te są oczywiście jedne: wygrana z mielczanami. Łatwo nie będzie, a rzec można nawet, że będzie bardzo trudno. A propos Kibiców…
Wasza obecność i pomoc będzie niezbędna! Stańcie się ósmym zawodnikiem na parkiecie! Stwórzcie atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci! Ten mecz wygrajmy razem!
📣 Gorąco zapraszamy wszystkich Kibiców na to spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 2 października br. o godzinie 17.
Dla najmłodszych dostępne będą atrakcje w postaci dmuchańców o które zadba Fun Park Przemyśl – Park Rozrywki a w przerwie meczu, swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentują młodzi adepci karate z Karate Kyokushin Przemyśl!

Przemyśl NASZYM MIASTEM – PIŁKA RĘCZNA NASZĄ PASJĄ!

SPONSOR TYTULARNY :
🔥🔥🔥 ORLEN Upstream – www.orlenupstream.pl 🔥🔥🔥
PARTNER STRATEGICZNY:
🔥🔥 PZU 🔥🔥
PATRON MEDIALNY:
🔥 Życie Podkarpackie 🔥
PARTNER TECHNICZNY:
🔥 hummel 🔥
SPONSOR MECZU:
🔥 NIKO 🔥

POWRÓT

TABELA
LIGA CENTRALNA

Lp.KlubPunkty
1KSZO Ostrowiec Św.-
2Unimetal Recykling MTS Chrzanów-
3AZS AGH Kraków-
4KSSPR Końskie-
5KS Viret CMC Zawiercie-
6SMS ZPRP II Kielce-
7SPR Wisła Sandomierz-
8SPR Orzeł Przeworsk-
9LUXIONA AZS UMCS Lublin-
10ORLEN Upstream SRS Przemyśl-
11SPR Górnik Zabrze-

STRZELCY
SRS Przemyśl

Lp.ZawodnikBramki
1KULKA Tomasz-
2GUZDEK Kamil-
3MAKUŁA Jakub-
4ŚWIT Sebastian-
5SKAWIŃSKI Karol-
6WALCZYK Patryk-
7KIELAR Kacper-
8PAW Bartosz-
9MRÓZ Igor-
10KUBIK Paweł-
11HOIM Mateusz-
12BYKOWSKI Igor-
13IWASIECZKO Adam-
14SAR Paweł-
15NOWAK Gracjan-
16ZAJDEL Oskar-

NEWSLETTER
KLUBOWY

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją newslettera klubowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Rozumiem, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Handball Przemyśl sp. z o.o., ul. 3 maja 19, 37-700 Przemyśl.Sponsorzy

Partnerzy

Partner techniczny

Patronat medialny

Partnerzy medialni