15-krotny mistrz Polski pokonany po raz drugi! Oskar Zajdel bohaterem!

04 maja 2022

✅ Łatwo nie było, bo w #LidzeCentralnej łatwo nigdy nie jest, ale nasz zespół stanął na wysokości zadania i po raz drugi w sezonie pokonał Śląsk Wrocław, tym razem na wyjeździe. Może to zbytnie uproszczenie, bo na wielkie słowa uznania za walkę i koncentrację zasłużyła cała ekipa Przemysława Korobczaka, ale faktem jest, że dwa decydujące ciosy w hali „Orbita” zadali nasi juniorzy. Debiutujący na tym poziomie rozgrywek Oskar Zajdel obronił rzut karny, a Kamil Guzdek wykorzystał decydującą „siódemkę” w serii o zwycięstwo w meczu.

✅ Faworyta w tej potyczce nie było. Gospodarze chcieli zapewne zrewanżować się naszym Gladiatorom za porażkę (31:27) w I rundzie rozgrywek w hali POSiR, nasi zawodnicy pałali zapewne chęcią rehabilitacji za nieoczekiwaną porażkę tydzień wcześniej z MKS-em Wieluń.Zapowiadał się emocjonujący, wyrównany bój i taki nieliczna widownia w liczącej 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ miejsc „Orbicie” obejrzała.

✅ Mający znacznie szersze pole manewru miejscowi bardzo długo nie byli w stanie sprostać wymaganiom postawionym przez nasz zespół. Od początku spotkania warunki gry dyktowali Gladiatorzy, którzy wrocławskiej mieszance rutyny z młodością (podobać się mógł zwłaszcza ledwie 17-letni Wojciech Granowski) przeciwstawili wyjątkową koncentrację, wolę walki, parkietowe obycie i minimalizację błędów. Zaczęło się od trafienia Tomasza Kulki. Po 4 minutach gry Śląsk wyszedł na ostatnie tego dnia prowadzenie. Po bramce Adriana Turkowskiego było 2:1. Od tego momentu, dzięki przyspieszeniu gry na rozegraniu przez dobrze dysponowanych Patryk Walczyka i Kamila Guzdka, Gladiatorzy zaczęli odjeżdżać rywalowi. Po 10 minutach gry było 3:7. Ale – jak już wspomnieliśmy wyżej – można było w tym spotkaniu liczyć na wszystko. Kolejne 10 minut to chwilowe przebudzenie wrocławian. Lepsza organizacja gry w obronie przyniosła kilka szybkich akcji, po których w owej 20. min Sebastian Ziemiński doprowadził do równowagi 10:10. Tablica świetlna remis w I odsłonie wyświetliła jeszcze dwukrotnie. Potem seria trzech trafień z rzędu Gladiatorów (dwukrotnie Dzianis Krytski i Mateusz Kroczek) pozwoliła zejść do szatni z prowadzeniem 15:17.

✅ Było jasne, że wrocławianie łatwo się nie poddadzą i od początku II odsłony wdrażali ten scenariusz. Owocem tego naporu była bramka Arkadiusza Michalaka na 19:19 w 37. min. Nasz zespół przyjął to jednak nadzwyczaj spokojnie, przechodząc do ofensywy. A że mniej było nieporozumień, mniej strat, przewagę odzyskali szybko. Dwie minuty później było już 19:22. Na każde trafienie gospodarzy Gladiatorzy znajdowali odpowiedź. W ważnych momentach przypominali o sobie doświadczeni Tomasz Mochocki i Paweł Stołowski. Po trafieniu tego drugiego w 47. min wygrywaliśmy najwyżej w tym pojedynku – 23:27. Na 6 minut przed finałem wyglądało na to, że uda się zgarnąć trzy punkty w regulaminowym czasie gry. Nie do powstrzymania był Dzianis Krytski, który zdobył ostatnie cztery bramki dla Gladiatorów. W samej końcówce wrocławianie postawili wszystko na jedną kartę i udało się im przedłużyć to spotkanie. Kacper Okapa na kilkanaście sekund przed końcem wyrównał na 34:34 i potrzebna była seria rzutów karnych.

✅ Trener Przemysław Korobczak zdecydował się zabrać na Dolny Śląsk 19-letniego bramkarza Oskara Zajdla. Nasza nadzieja między słupkami jeszcze nie zagrał sekundy na seniorskim parkiecie w mistrzowskim meczu. Kiedyś musi być jednak ten pierwszy raz… Siedem kolejnych prób w serii rzutów karnych było z obu strona bezbłędnych. Wśród Gladiatorów trafili: Tomasz Kulka, Szymon Światłowski, Patryk Walczyk i Dzianis Krytski. Przy stanie 3:4 do egzekucji „siódemki” stanął S. Ziemiński, a w naszej bramce pojawił się Oskar Zajdel. Znakomicie wyczuł intencje strzelca i obronił chytry rzut! Wygrana była blisko, ale trzeba było trafić jeszcze tylko raz. Uczynił to inny junior Kamil Guzdek, który ustalił rezultat serii na 3:5, dając 15. zwycięstwo ORLEN Upstream SRS Przemyśl w tym sezonie i awans 🔝 na 4. miejsce w ligowej tabeli 🤩.

Śląsk Wrocław – ORLEN Upstream SRS Przemyśl 34:34 (15:17), karne: 3:5

Śląsk: Młoczyński, Śliwiński, Galle – Okapa 7, Granowski 8, Koprowski 1, Cegłowski 2, Mistak 0, Turkowski 3, Michalak 1, Ł. Palica 0, Kołodziejczyk 0, Ziemiński 2, Salacz 5, Wiwiórski 5, Tórz 0.ORLEN Upstream SRS: Iwasieczko, Sar, Zajdel – Biernat 1, Walczyk 4, Guzdek 3, K. Kroczek 0, Mochocki4, Stołowski 4, Kipp 0, M. Kroczek 2, Krytski10, Światłowski 2, Kulka 4.Sędziowały: Sylwia Bartkowiak i Weronika Łakomy (obie z Poznania). Kary: Śląsk – 6 min; ORLEN Upstream SRS – 6 min. Widzów: 200.